Dá sa žiť inak

Lesné peripetie (alebo ako som hľadala šišky)

Pridaj komentár

Tento rok je pre mňa prvý vo “vlastnom” (rozumej v podnájme, ale nie je to už u rodičov ani na internáte) a je najvyšší čas zavádzať nové rituály a tradície. Nikdy som na tematickú výzdobu veľmi nedbala, ale tento rok je iný. Náš sladký domov bude mať vianočnú výzdobu!

Rozhodla som sa tento projekt pojať low-costovo. A tak chodím po lese a hľadám šišky. Mám už v taške pár konárikov, nejaké tie šípky, pretože sa mi javili ako príjemné oživenie dekorácie, žalude a gaštany. Šiška zatiaľ žiadna.

Moje, aj keď obmedzené, znalosti z botaniky (limitujúce sa na rozdelenie stromov na listnaté a ihličnaté) mi umožňujú vyhľadávať stromy s potenciálom plodenia šišiek. Hľadám, pozerám, nevidím. Napadá ma viacero dôvodov môjho neúspechu.

  1. Idem neskoro, pretože sem predo mnou viedlo výpravu vojsko detí natešených na hodinu šikovných rúk.
  2. Miestna flóra sa rozhodla mi šišky nevydať.
  3. Počasie pomáha flóre z bodu dva. Šero mi zabraňuje šišky zhliadnuť.
  4. Posledný, najmenej prozaický dôvod, ktorý ma napadá je fakt, že moje okuliare sú doma na stole.

Napriek nepriazni osudu sa nevzdávam. Nič nie je nad vlastnú skúsenosť a ja pomaly poznávam, že nie je šiška ako šiška. Hľadám konkrétny druh šišiek, také tie pekné, ktorých sme mali vždy plnú záhradu. Nachádzam neestetické, napoly znité pseudošišky. Očividne 1, idem neskoro a 2, hľadám pod nesprávnym stromom.

Pre úspech je najdôležitejšie vytrvať. A tak vytrvávam. Hodinu. Dve. Asi nemám najlepšiu stratégiu, ale určitý úspech sa dostavuje. Našla som celkom 3 hľadané šišky. Všetky na jednom spadnutom konáriku. Široko ďaleko nič podobné môjmu nálezu. Beriem to ako znamenie a odchádzam domov.

Na základe svojich skúseností som dala dohromady niekoľko bobov. Taký malý návod na hľadanie šišiek, keby ste sa pre to niekedy rozhodli. Tu je:

  1. Ujasniť si, čo chceme. Tzn. aký druh šišiek.
  2. Zistiť, aký strom plodí tieto šišky.
  3. Zistiť, kde v okolí takéto stromy rastú.
  4. Zistiť, kedy žiadané šišky padajú a v prípade potreby počkať do ďalšieho roka. Pamätajte, že úspech cez noc prichádza po niekoľkých rokoch!
  5. Trénig robí majstra. Požiadajte niekoho, aby vám v lese šišky ukryl a ukryté šišky hľadajte (pozn. dajú sa kúpiť v obchode).
  6. Nezabudnite si okuliare a odhodlanie, pretože iba ak vytrváte, budete úspešný.

…alebo si jednoducho môžete urobiť príjemnú prechádzku v lese ako ja 😉

 

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s